Jdi na obsah Jdi na menu
 


S Kokešem na rybách 3

3. 12. 2008

Jeseter Malý

Jeseter malý (acipenser ruthenus) je velice zvláštní ryba díky svému čumáku. Nedožívá se zas tak rekordních délek a váhy ale největší se ulovil s délkou 125cm a váhou19kg. Tento rekordní jeseter byl taky už hodně neobvykle starý 27 let. U nás se hlavně vyskytuje na dolních úsecích na řece Moravy a Dyje. Při sběru potravy se obrací břichem vzhůru. Je chráněn po celý rok a třese v dubnu, květnu a červnu.

Úhoř říční

Jedná se o rybu, která má hadovitý tvar. Je velice mrštný a když ho náhodou chytíte máte co dělat ho udržet na břehu. Ale říká se, že když ho hladíte po hřbetě, tak že se sklidní. Jinak jeho hmotnost je kolem 0,4-0,7kg. Ale dorůstá délky 160cm a 6kg. Nejvyšší doložený věk je 21 let. Nemá břišní ploutve, oko je stříbrné, barva břicha je žlutobílá a ploutví šedá. Žije v tekoucích i stojatých vodách. Jeho výskyt závisí na umělém vysazování. Po dosažení dospělosti táhne zpět do svého rodiště do Sargasového moře. Hájí se od poloviny března do poloviny června. A třese od ledna do konce března. Jeho hlavní lovná sezona je od poloviny června do konce srpna.

Štika Obecná

Asi nejznámějším dravcem u nás je štika obecná (esox lucius). Přestože jejich průměrná délka 75cm a váha 2-2,5kg, tak rekordní ůlovek v ČR je 47kg a 160cm. Ale v esvětě se ulovila největší přes 2,2m a 80kg. Stalo se tak v Rusku. Její doba hájení je od ledna do 16.června, doba tření v březnu a dubnu a její hlavní lovná sezona je v červnu, červenci, listopadu a prosinci. Většinou se loví na živou nástrahu (ouklejku) ale i na třpytky, vooblery atd..... . Má tmavě zelený hřbet a na bocích je zeleně mosazně skvrnitá.

Sumec velký

                         Sumec velký je největší sladkovodní ryba. Poznáteho podle jeho dlouhých vousků, podle zoubků a malých světle žlutých a černě skvrnitých oček. Má černozelený hřbet a boky žlutobíle mramorované. Žije v cejnovém pásmu v tekoucích vodách s členitým dnem ale i ve stojatých vodách. Je významným regulátorem plevelných ryb. Od dvou let žije jako dravec. Průměrně váží kolem 50kg a délky kolem 1.3m. Ale dožívá se 50 let, délky 400cm a váhy 350kg. Hájí se od ledna do 16. června a třese v květnu a červnu a jeho hlavní lovná sezona je od 16. června do začátku září.

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 

Portrét
Archiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>